zpět na výpis příspěvků

Tipy od tanečních mistrů - Melia

Tipy od tanečních mistrů - Melia titulní obrázek
Na začátek nového týdne Vám Taneční noviny přinášejí rozhovor s jednou z největších a nejrespektovanějších osobností tanečního světa - Melii. Následující řádky budou patřit jejímu pohledu na současný tanec i mnohým užitečným radám založeným na osobních zkušenostech této taneční mistryně.

 

Melio, jaká informace od trenéra měla na Tvou taneční kariéru největší dopad?

To je docela těžká otázka. My tanečníci přecházíme různými vlnami progresu a zlepšování se. S nimi se postupně proměňují i naše priority a problémy, které řešíme. Sergey (Surkov) a já jsme měli to štěstí pracovat během kariéry s několika neuvěřitelnými trenéry, kteří nás vždy podporovali a dávali nám užitečné rady v závislosti na období, ve kterém jsme se momentálně nacházeli, a problémech, které jsme potřebovali vyřešit. Je pro mě proto opravdu těžké vypíchnout jednu konkrétní věc.

 

Co je podle Tebe na současném tanci lepší / horší než v minulosti?

Když sleduji současné tancování, jsem opravdu nadšená neuvěřitelným talentem, potenciálem těla a pohybovými schopnostmi tanečníků. Dnešní tanečníci disponují mnohem atletičtější postavou než tomu bylo v minulosti. Nicméně bych chtěla dodat, že od doby, kdy mi bylo 15 a viděla jsem tančit vlivné dámy Gaynor Fairweather, Carmen Vincelj, Vibeke Toft, Barbaru McColl nebo Shirley Ballas, mi na parketu chybí velké a výrazné osobnosti. Věřím tomu, že každý z nás má určitý charakter, který se ale v přílišné koncentraci vytváření rychlostí a dynamiky často vytrácí. Současní tanečníci často nevědí, co by chtěli daným pohybem vyjádřit nebo jak by sami sebe chtěli na parketu prezentovat. A právě tento element mi tam chybí nejvíc.

 

Jak si brát individuální hodiny? Co bys tanečníkům v této oblasti poradila?

Myslím si, že nejdůležitější je být připraven. Dále je potřeba trenérovi plně důvěřovat a pravidelně s ním komunikovat. Dobrý trenér by měl vždy vědět, co je pro jeho páry nejlepší. Tanečníci by měli mít předem připravené otázky na oblasti, které chtějí na individuální hodině probrat a zlepšit. Zároveň s tím by si taky měli nechat poradit od svého trenéra.

 

Co když přijde špatný výsledek, zklamání nebo selhání? Jak by se k tomu měli tanečníci postavit?

Dle mého názoru jakýkoliv úspěšný tanečník, ale i kdokoli jiný, kdo dosáhl v životě úspěchu (ať už ve sportu, tanci nebo byznysu), musel selhat, aby se znovu postavil a mohl tak postoupit dál v cestě za svým snem. Moje rada zní, věřte sobě a tomu, co děláte. Nikdy se neohlížejte po překážkách na Vaší cestě. Všímejte si naopak jenom způsobů, kterými byste se mohli zlepšit a posunout vpřed, ale především, nikdy to nevzdávejte!!!

10.12.2018 12:45 WDC Education Department, překlad: Zuzana Sedmáková
  Přidat článek