zpět na výpis příspěvků

Report porotce - 8.12.2018 - Vánoční cena Fortuny 2018 - Zlín

Report porotce - 8.12.2018 - Vánoční cena Fortuny 2018 - Zlín titulní obrázek

Můj minulý report porotce byl přijat vcelku pozitivně a tak se pokusím znovu vybrat náhodné 2 kategorie a popsat, pokud možno pozitivně, jak páry tančily. Jelikož se ve standardních tancích cítím více jistý, opět jsem si vybral náhodné 2 kategorie, které jsem porotoval. Mimo to i kategorii, která byla dle mého velmi vyrovnaná a tak mé výsledky neodpovídaly úplně finálním výsledkům soutěže. To je mimo jiné důvod proč je nás v porotě více a systém má z více subjektivních hodnocení vytvořit jedno objektivní. Pokud porotci hodnotí výkony a mají jiný názor pak je vše naprosto v pořádku. Často se v tomto vedou diskuse a já si myslím, že je potřeba ukazovat pohled i z druhé strany, aby lidé věděli, jak se na danou věc dívá porotce. 

Děti-II-C-STT

Obecně mě tato kategorie velmi bavila, všechny páry ve finále byly dle mého názoru na velmi slušné úrovni a mají velký potenciál do budoucnosti. Na první pohled jsem viděl první dvojici, která byla krapet lepší než zbylé dva páry. Pak pár na 3. místě a 4. místě. ;)

 1. místo: Pavelka Samuel_Ondřej & Patočková Nikol – TK Gradace Kroměříž
  1. U mě jednoznačně na 1. místě. Krásné držení, kompaktnost, snížení a příprava volné nohy do budoucího směru. Velmi pěkně se na tento pár dívalo a zaslouženě dle mého vyhráli. Především když měli místo, dokázali ukázkově zabrat do nohou a použít je k akceleraci do budoucího směru. Sem tam se jim sice nepodařilo včas zatížit nohu či vyměnit sklon, ale to jsou v této kategorii malé věci a troufnu si říct, že o tomto páru v budoucnu ještě uslyšíme.
 2. místo: Jančík Marek & Zmeškalová Tereza – TK Fortuna Zlín
  1. U mě jednoznačné 2. místo. Tyto 2 páry pro mě byly lepší něž zbylé dva. I tento pár si krásně držel držení a dokázal použít nohy k vytvoření objemu pohybu a akceleraci, jež v této dětské kategorii není vždy úplně běžná. Oproti prvnímu páru, měl tento pár však nedostatek ve snižování. Bohužel přílišné rychlé padání do stojné nohy působilo oproti prvnímu páru trochu těžkopádně a tak pár nemohl dle mého pomýšlet na vyšší než 2.místo. (pozn.: jelikož tento pár znám, byť ho přímo netrénuji, vím, že se často sám od sebe nesnaží, což bohužel bylo vidět i v jiných kategoriích, kde neměl na kraji parketu svého trenéra. Doporučuji zapracovat na vnitřní motivaci, i když chápu, že v tomto věku je to dost obtížné, či postavit na kraj parketu alespoň rodiče;)..).
 3. místo: Jurášek Michal & Jurášeková Katarina – TK DANSOVIA Bratislava (SVK)
  1. U mě na 3. místě. Pár velmi dobře vypadá a na první pohled působí jako páry, které je možné vidět v zahraničí. Velmi hezky se prezentují a umí i velmi slušně použít nohy k akceleraci a velikosti pohybu. Co bych doporučil, aby do příště zlepšili, je kompaktnost a vedení skrz všechny body kontaktu včetně rukou. Bohužel při snížení často byly vidět drobné nedostatky v kompaktnosti, což je dle mého názoru posunulo pryč z boje o vyšší příčky. 
 4. místo: Poštulka Hubert & Vojtášková Zuzana – TK Fortuna Zlín (trénuji tento pár)
  1. U mě na 4.místě. Jelikož pár trénuji vím, že jsou velmi šikovní a schopní správně zatěžovat stojnou nohu. Dokáží vytvořit hutný pohyb, který obecně považuji za jednu z nejtěžších věcí v této kategorii. Tím, se dle mého názoru vyjímali právě páry ve finále této kategorie. Tento pár však měl bohužel největší problémy s vyvážeností pohybových center a díky tomu vypadali vůči sobě malinko nesouměrně. Obecně bych doporučil partnerku trochu přizdvihnout a partnera trochu snížit, aby působili dohromady více vyváženě. (pozn.: jelikož pár trénuji je to rada spíše pro mne :-)..) 

Jun-2-C-STT

Oproti předchozí kategorii, velmi vyrovnaná kategorie. Obecně vzato jsem viděl první pár, který vyčníval nad ostatními způsobem tvorby pohybu a zatěžováním do nohy a pak zbylé dvě dvojice. České páry zde byly zaměření více na pohybovou zdatnost, slovenské páry pak především na dodržování technických atributů tance. Myslím si, že obojí je správné a je trochu otázka názoru co kdo bude preferovat.

 1. místo: Kosiec Jakub & Pisulová Karolína - TK Flodur-Floduráček Havířov 
  1. U mě jednoznačně na 1. místě. Pro mě má pár neuvěřitelný cit pro vyvažování dynamické složky pohybu. Jinými slovy dokáže se naklánět úměrně velikosti pohybu, který vytváří. Tím působí velmi lehce, hezky zatěžuje do nohy a jeho tanec na mě trochu působil, že patří do jiné třídy. Aby byl první pro všechny porotce doporučil bych zapracovat na image páru a určité čistotě projevu. Jinak za mě velké překvapení a bavilo mě sledovat tento pár, jak tančí.
 2. místo: Sabo Richard & Budova Jana - Lafranconi Bratislava (SVK)
  1. Pár u mne skončil na shodném 3-4.místě. Upřímně se přiznám, že jsem byl trochu v rozpacích, jak se k tomuto páru postavit. Bylo vidět, že má určitě dobré trenéry a snaží se o dobré věci (postavení, snižování, kontakt). Bohužel oproti ostatním na mě v této kategorii působil trochu strojeně a svázaně. Centrum bylo posazeno spíše hodně vysoko, až to občas vypadalo, že lokty jsou až nad úrovní ramen. Obecně si myslím, že pár bude v budoucnu jistě velmi dobrý a umím si představit, že jakmile mu sedne trochu technika a začne se pohybovat přirozeněji tak bude velmi dobrý. Bohužel u mě jsem na této soutěži zatím viděl nacvičené kroky, místo alespoň nacvičeného tance a proto mé hodnocení bylo asi mnohdy horší, než by pár mohl očekávat.
 3. místo: Imamovič Alen & Juríková Romana Ema - Fáber Dance Team Slovakia (SVK)
  1. Nejvyšší pár soutěže a v mém hodnocení až na 5. místě. Pár rozhodně u mě nebyl jednoznačně na 5. místo. Na 2 tance jsem dokonce pár hodnotil na druhé a na třetí místo. Bohužel stejně jako v předešlém případě musím konstatovat, že správná technika zde byla mnohdy na obtíž přirozenému pohybu po parketu. Pár byl dle mého názoru svázaný a i díky velikosti parketu nemohl ukázat co v něm je. Doporučil bych i přes výšku páru, lépe zatěžovat do stojné nohy a díky tomu vyprodukovat větší energii a hutnost pohybu. Držení bylo velmi slušné, technika nášlapů a tvorba technických sklonů velmi dobrá. Pokud by pár trochu zajel více do nohou myslím, že by z toho bylo možná mnohem lepší umístění.
 4. místo: Zbožínek Jan & Kolaříková Eliška - Taneční klub H+L Vyškov
  1. U mne pár dopadl na děleném 3-4. místě. Pár čerpá především z přirozeného švihu a pohybu. Doporučil bych zapracovat na přípravě volné nohy a způsobu tvoření technického sklonu. Vzhledem k výškovému rozdílu bych doporučil partnerovi trochu větší snížení na začátku tance. Pár pak bude vypadat dle mého lépe vyváženě. Obecně hezké a příjemné tancování;).
 5. místo: Kapitán Dominik & Kryštofová Lucie - TK Gradace Kroměříž
  1. Tady jsem se očividně dost neshodl s ostatními porotci. U mě byl pár na 2. místě. Partnerka měla problémy už od první soutěže s krkem. Možná to byla i jedna z věcí proč nakonec ostatní porotci hodnotili pár spíše hůře. Je pravdou, že partnerka se snaží o velký odklon a má trochu těžiště více vzadu a proto jsou krční svaly ve zbytečně velkém přepětí a z toho pak vznikají problémy s přetěžováním krční páteře. Doporučil bych partnerce více vtáhnout žebra a hrudní kost dát více nad bříška. Pokud už krk bolí určitě nebude na škodu, když partnerka trochu zmenší odklon. Pár obecně dle mého tančil velmi dobře a měl správné návyky především v přípravě volné nohy a v zatěžování do správné stojné nohy. To u takto mladých párů je velmi důležité a díky tomu pár vypadal silně a kvalitně. Bohužel je pravda, že finále bylo dost vyrovnané a tak na něj nakonec zbylo až poslední místo ve finále. Myslím, že to ale velmi jednoduše může být příště naopak.
13.12.2018 11:15 Michal Drha
  Přidat článek