zpět na výpis příspěvků

Tipy od tanečních mistrů - Bryan Watson

Tipy od tanečních mistrů - Bryan Watson titulní obrázek
Je tu předvánoční čas a spolu s ním druhý exkluzivní rozhovor s tanečním mistrem. Nezapomenutelný Bryan Watson s jeho radami, tipy a zkušenostmi z taneční kariéry.

 

Co bylo ve Vaší taneční kariéře největší perlou moudrosti?

Jednou mi můj trenér řekl: "Čím více omezení máš, tím větší svobodu najdeš."

Téhle myšlence jsem na začátku zcela nerozuměl. Každý tanečník přirozeně hledá svobodu, ale přenést ji do svého výkonu bývá velmi náročné. Z toho vyplývá, že je potřeba cvičit věci, které Vám tuto svobodu dávají. Po investování množství času a praxe do této konkrétní idey jsem nakonec dospěl k závěru, že měl můj trenér pravdu. Čím víc disciplíny, tím více pravomocí a spolu s nimi i více svobody.

 

Váš pohled na současné tancování

Když se dívám na dnešní tanec, obdivuju množství schopností, kterými dnes malé děti disponují. To, co všechno dokážou a jak se umí vyjádřit, je obrovskou výhodou. Bohužel si ale nemyslím, že tyto dovednosti využívají pro svůj prospěch. Když se podíváte na současný společenský tanec, je v něm sice mnoho tanečníků, ale málo charakterů. Je to skvělé tancování bez velkých osobností. V minulosti tomu bylo jinak. Naše generace nebyla tak fyzicky zdatná a vyškolená jako ta současná. Když jsme si natrénovali technické prvky a naučili se je aplikovat do choreografií, naše tancování se stalo snadnejším a koordinovanějším. Zatímco dnes dokážou tanečníci díky svým fyzickým schopnostem tančit často ve špatném postavení až do konce, což spotřebuje množství energie.

 

Jak se mají tanečníci správně připravit na individuální lekci?

Myslím, že odpověď je celkem logická. Když jdete na soukromou lekci, prezentujete při tom sebe, svého partnera a svůj produkt. Takže pokud se objevíte se žvýkačkou v puse oblečeni ve vestě a v džínách, očividně nejste příliš pyšný na svůj produkt. Pokud to má být jeho součástí, je to sice fajn, ale zkuste trochu více popřemýšlet o tom, jak byste tento produkt mohli prodat co nejlépe v jakékoli situaci. Nezáleží na tom, zda jste právě na lekci, soutěži nebo kdekoli jinde. Všechno se točí kolem Vašeho produktu a toho, co konkrétně chcete ukázat.

 

Jak se vypořádat se zklamáním a prohrou?

Já osobně jsem byl vždy nejvíce zklamán sám ze sebe, nikoli z výsledků. Proto jsem musel převzít plnou zodpovědnost bez ohledo na to, zda byla soutěž dobrá nebo špatná. Musel jsem přesně vědět, proč se tyto věci děly. Problém je v tom, že po dobré soutěži si málokdo sedne a zanalyzuje si důvody, proč byla dobrá. Teprve tehdy, když získáme pocit, že máme za sebou špatnou soutěž, běžíme za trenérem, aby s tím něco udělal. Myslím, že každý ve svém životě zažívá úspěchy i selhání. Rozdíl je v tom, jak se na ně díváte. Já osobně jsem velmi pozitivní člověk. Všechny mé selhání a chyby ze mně udělali právě toho, kým jsem dnes.

22.12.2018 16:08 WDC Education Department, překlad: Zuzana Sedmáková
  Přidat článek